Послание по случай 24 май
На какво според вас е символ словото? Какви асоциации събуждат у вас словото, писмеността, книжовността?
Словото символизира цивилизоваността. Една културна и образована страна. Хора с добри обноски и… едно такова уважение между хората, което сякаш ни кара да се чувстваме горди от мястото, където живеем. Словото, писмеността, книжовността. Авторите, поетите, творците. Създателите на писмеността. Библиотека отрупана с книги и много хора, които с интерес и жажда попиват от черно-белите, а понякога и малко цветни, страници на най-разнообразни творби. Може би нещата са малко по-специални около 24 май.
И като заговаряме за хора, които творят, как мислите: какво е нужно, за да си добър творец? Какво коства, какви са усилията за написването на една книга? А стихосбирка? А енциклопедия или научна литература? Творенето не е прост процес. Някой ще каже “иска се дарба”… наистина не е лесно да се твори.
Св. Св. Кирил и Методий създават корените на писмеността ни и една от първите им задачи е да преведат Библията на старобългарски език. Тази книга Библията често се споменава около 24 май. Оказва се, че в нея темата за словото е много особена. Тя се разгръща на ключови места. В началото й. В края й. Някъде по средата, също.
В началото на Библията се намира разказът именно за една творба – Сътворението на света:
В начало Бог създаде небесата и земята. А земята беше пуста и неустроена и тъмнина беше върху бездната, и Дух Божи се носеше над водите. И Бог каза: Да бъде светлина! И стана светлина. И Бог видя, че светлината беше добро; и Бог раздели светлината от тъмнината.
Битие, глава 1, стихове 1-4
И както се вижда от тази кратка извадка, Бог твори чрез говорене или иначе казано, чрез словото Си. Няма сложни механизми, няма сила, няма хвърчащи искри и голям шум. Само няколко думи “И Бог каза: да бъде…”. Божието слово тук е вдъхновяващо в най-буквалния смисъл на думата. Толкова буквален, че словото се материализира. Толкова е значима всяка дума излязла от Бога. Тя е способна да сътворява, да преобразява, да разделя светлината от тъмнината. Това е Божието Слово в началото му – всичко започва със сътворението, светлината, живота.
Ако избързаме и прелистим страниците почти до края на Библията ще намерим още един интересн пасаж за Словото:
След това видях небето отворено, и ето, бял кон, и Онзи, който яздеше на него, се наричаше Верен и Истинен, и Той съди и воюва в справедливост… и Името Му е Божието Слово…
Откровение, глава 19, стихове 11-16
Към самия край на Библията се появява една личност с най-различни имена. Верен. Истинен. Божието Слово. Изглежда тук е Едноименното Божие Слово – проявено като личност. И тази личност идва, за да съди и воюва справедливо. Ключът тук е “справедливо”. Справедливостта е наш съкровен копнеж още от детинство. Никой не иска да му отнемат просто ей така играчката, роклята, колелото, колата, гаджето. Въпросът за справедливостта е от изключителна важност. И ето в края на Библията самото Божие Слово идва, за да покаже справедливостта в съда и във воюването. Божието Слово идва олицетворено от един, който е верен, истинен и справедлив.
Изглежда, че в сърцето на християнската вяра стои слово, което обаче разчупва естественото ни възприятие за това какво е словото. Сега може би асоциациите, които правим като чуем за слово, стават малко по-различни.

Какво обаче се крие между началото и края?
Ако върнем страниците малко назад, стигаме до едно друго начало. Може да го наречем рестарт. В днешно време много неща се оправят с рестартиране. Телефонът, лаптопът, колата, печката, въобще какво ли не. В Библията също има един рестарт и като че ли и той предлага някаква поправка. Намираме го някъде по средата, в началото на Новия Завет:
В начало бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог. То в начало беше у Бога. Всичко чрез Него стана; и без Него не е станало нищо от това, което е станало. В Него беше живот и животът беше светлината на хората. И светлината свети в тъмнината; а тъмнината не я схвана… И Словото стана плът и пребиваваше между нас; и видяхме славата Му, слава като на Единородния от Отца, пълно с благодат и истина… а благодатта и истината дойдоха чрез Иисус Христос.
Евангелие според Йоан, глава 1, стихове 1-17
Тук отново намираме Словото, но в една доста по-величествена картина. Словото е оприличено на самия Бог. Словото е поставено като първопричина и първоизточник на всичко. Словото като източник на живот. Животът като източник на светлината: светлината отделена от тъмнината; светлината, която свети в тъмнината. Словото се олицетворява на Единородния от Отца, а именно Божият Син Иисус Христос.
Измежду тези стихове се казва за Иисус Христос, че Той е Светлината на света. И всеки, който приеме тази светлина, получава правото на рестарт на живота си – правото да се нарече Божие дете.
И така, словото за нас се превърна в Творец, Справедливост, Светлина, Живот – Иисус Христос, Божият Син.

